Відповіді на найпоширеніші питання про коронавірус.

Поява і поширення вірусу COVID-19, або коронавірусу стало топ-темою останніх тижнів. Інформація постійно оновлюється в ЗМІ, та соціальних мережах. Разом з достовірними даними ширяться безліч чуток, фейків та міфів. Міністерство охорони здоров’я України опублікувало відповіді на поширені питання про захворювання.

Що таке новий коронавірус?
Це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Новий коронавірус — це передусім зоонозна інфекція. Тобто вона може передаватися від тварини до людини. Зазвичай, такі віруси не несуть загрози для людей. Проте можуть швидко мутувати та ставати небезпечними. Вірус вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року.

Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями. Найпоширеніші симптоми: головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках — діарея або кон’юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів. Основне занепокоєння викликає діапазон симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють.

Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?
Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку із хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.

Як довго вірус живе на поверхнях?
За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючи засоби можуть вбити вірус і запобігти зараженню людей.

Як захиститись від нового коронавірусу?
Паніка у медіа та соціальних мережах створили підґрунтя для маніпуляцій та поширення фейків. Багато компаній пропонують товари, медичні препарати, БАДи чи навіть вакцини, що мають вас захистити від нового вірусу. Проте наразі специфічного лікування та вакцини від коронавірусу не існує. Не захищають від коронавірусу:

БАДи та гомеопатія. Ефективність цих препаратів не доведена, тому вони не здатні захистити від нового коронавірусу.
Імуномодулятори. Такі лікарські засоби може призначити лише лікар.
Цибуля, часник, алкоголь та інші засоби «народної медицини». Не має жодного наукового обґрунтування ефективності цих засобів.
Алкоголь навпаки пригнічує імунну систему і послаблює організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом.
Захиститися від вірусу просто:
мийте руки;
уникайте близьких контактів з хворими;
збалансовано харчуйтеся;
пийте достатньо рідини;
провітрюйте та зволожуйте приміщення;
мийте овочі та фрукти;
кип’ятіть молоко та воду;
ведіть здоровий спосіб життя;
подбайте про достатню кількість сну;
не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.
Де можна знайти актуальну та достовірну інформацію про новий коронавірус?
Для отримання достовірної інформації радимо обирати лише офіційні джерела. Актуальна інформація про поширення коронавірус у світі, поради та профілактичні заходи:

Рекомендації ВООЗ для громадськості та професійної спільноти
Сторінка Центру громадського здоров’я України
Офіційний сайт Міністерства охорони здоров’я України
Якщо виникли питання або потрібна консультація щодо коронавірусу телефонуйте за номером урядової гарячої лінії Міністерства охорони здоров’я – 1545.

І.В.Часник