12 років заснуванню Дня Костянтинівського району – як це було!

15 липня 2006 року, з метою примноження історичних, трудових, національно-культурних традицій, патріотичного виховання населення Костянтинівського району, депутатами районної ради п’ятого скликання (голова районної ради Т.Б.Поправка) засновано свято «День району» в останню неділю жовтня. 

Перший День району відзначався поетапно – 28 та 29 жовтня 2006 року під девізом «Земля моя – земля моїх людей» на базі п’яти сільських рад (Марківська, Миколаївська, Миколайпільська, Правдівська, Іванопільська). У святкуванні брали участь депутати районної та сільських рад, жителі та гості району. 20 учасників війни, передовиків виробництва були нагороджені Грамотами та цінними подарунками районної ради та райдержадміністрації, двом Героям Соціалістичної праці М.О.Коломоець (с. Іллінівка) та А.Є.Перухіній (с-ще Довга Балка) напередодні святкування було присвоєне звання Почесного громадянина Костянтинівського району, а на святі відбулось нагородження. В рамках святкування Дня району 20 сільських рад розробили та презентували емблеми своєї територіальної громади, а також стартував районний конкурс «Обличчя року».

У 2007 році День району пройшов 26 жовтня. На святі були нагороджені Подяками та Грамотами районної ради та райдержадміністрації за високий професіоналізм та значний внесок у розвиток району мешканці району. Також були нагороджені лауреати та переможці другого етапу конкурсу «Обличчя року» в номінаціях: «А у нас у дворі», «Золоті руки», «Спонсор року», «Сім’я року», «Талант року» та «Ювіляр року». Напередодні святкування Дня району пройшли спортивні змагання. Переможці цих змагань отримали нагороди та перехідний кубок районної ради. Також був презентований районний конкурс «Краще спортивне село».

У 2008 році святкування Дня району пройшло 24 жовтня. На святі відбулось нагородження лауреатів та переможців конкурсу «Обличчя року – 2008». Протягом року в районі проводився конкурс «Краще спортивне село». У 2008 році за ініціативи районної ради 13 ініціативних груп сільських громад та один орган самоорганізації населення сільські громади брали участь в обласному конкурсі міні-проектів, націлених на вирішення соціальних проблем. Серед них благоустрій дитячих майданчиків (Марківська, Предтечинська, Олександро-Калинівська, Іллічівська сільські ради), відновлення вуличного освітлення (Іванопільська сільська рада), ремонт пам’ятників загиблим воїнам (Торська, Зорянська сільські ради) та інше. Всі 14 проектів на суму 102,5 тис.грн., що представляв Костянтинівський район, увійшли в число переможців. На святі відбувся старт «Конкурсу міні-проектів – 2009», що спрямований на підвищення іміджу сільських рад.

У 2009 році Костянтинівському району виповнилося 70 років від дня заснування. На святі, приуроченому цій даті були нагороджені Грамотами за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток району, а також у зв’язку з святкуванням 70-річчя району представники сільськогосподарських підприємств. За висновками обласного рейтингу соціально-економічного розвитку за перше півріччя 2009 року Костянтинівський район зайняв перше місце серед сільськогосподарських районів. Також відбулося вшанування та нагородження п’яти Почесних громадян району. Крім того, були підведені підсумки конкурсу «Обличчя року». До 70-річчя Костянтинівського району вперше в територіальних громадах пройшов конкурс, заснований районною радою, під назвою «Натхнення родинного кола». Символіка Костянтинівського району доповнилась ще одним символом – Гімном району. На початку 2009 року районною радою був оголошений конкурс на кращі слова та музику. Переможцями стали Любов Кілко та Юрій Магера. До знаменної дати створено фільм про етапи розвитку та становлення району, випущена книга «Земля наших судеб» і туристичний посібник «Золоте коло Костянтинівського району». Реалізовано 22 міні-проекта на суму 259,7 тис.грн., з них 176 тис.грн громадами отримано додатково на обладнання дитячих майданчиків (Миколаївська, Новодмитрівська, Кіндратівська, Іллічівська сільські ради), ремонт пам’ятників загиблим воїнам (Правдівська, Полтавська сільська рада), будівництво і ремонт водогонів (Артемівська, Миколаївська, Предтечинська сільські ради), виготовлення костюмів для ансамблів (Іллічівська сільська рада), відновлення вуличне освітлення (Предтечинська, Іванопільська сільські ради), благоустрій та озеленення територій (Зорянська, Торська та Білокузьминівська сільські ради), ремонт приміщень сільських будинків культури (Білокузьминівська, Олександро-Калинівська сільські ради) та інше.

У 2010 році День району (голова районної ради О.Л.Оносов) відзначався 23, 24, 28 та 29 жовтня 2006 року під девізом «Активна громада – квітуче село». Місцем проведення святкових заходів були сільські будинки культури, а саме: Правдівський, Іванопільський, Білокузьминівський та Новоартемівський. Протягом трьох років сільські громади беруть активну участь в різних інвестиційних проектах: Євросоюзу і програми Організації Об’єднаних Націй, мікро-проекти в рамках діяльності Українського фонду соціальних інвестицій спрямованих на вирішення соціальних ініціатив. Тільки по 18 міні-проектам обласної ради отримано 166,4 тис.грн. У 2010 році вперше на святкуванні Дня району були нагороджені переможці інвестиційних проектів. Громадські організації ремонтували сільські будинки культури (Кіндратівська, Миколаївська сільські ради), сільські бібліотеки (Олександро-Калинівська сільська рада) та амбулаторії (Полтавська, Новодмитрівська, Іллічівська, Новополтавська, Олександро-Калинівська, Катеринівська), благоустроїли пам’ятники загиблим воїнам (Миколаївська сільська рада), виготовили концертні костюми для ансамблів району (Правдівська, Іванопільська сільські ради), відновили вуличне освітлення (Катеринівська сільська рада) та водопостачання (Марківська, Іллічівська, Новополтавська, Кіндратівська сільські ради). 2010 рік ознаменувався 65-ю річницею Перемоги в ІІ світовій війні. З нагоди цієї події на святкуванні Дня району оголошені переможці конкурсу на краще висвітлення в ЗМІ подвигів фронтовиків — жителів району, трудівників тилу в роки війни. Були підведені підсумки районного конкурсу «Обличчя року». На святкуванні були відзначені Почесними грамотами та Подяками працівники сільських рад, приватні підприємці та жителі сел.

У 2011 році свято Дня району було присвячено 72-ій річниці Костянтинівського району. Грамотами та Подяками районної ради та райдержадміністрації були нагороджені видатні люди району. Директору СТОВ «Іванопільське» Олександру Васильовичу Гордієвському (с. Іванопілля) було урочисто вручено символіку «Почесний громадянин району». Напередодні свята Указом Президента України було присвоєно звання «Мати-героїня» — Т.П.Холіній (с. Маркове), В.О.Жаворонковій (м. Маркове), Н.М.Моргуновій (с. Нова Полтавка), Л.А.Багдян (с. Нова Полтавка), а Постановою колегії управління культури і туризму облдержадміністрації, районному клубу-музею (директор Л.В.Кілко) було присвоєно звання «Народний». У 2011 році, районною радою започатковано проведення конкурсу творчих робіт «Активна громада – квітуче село». На святі було нагороджено переможців цього конкурсу у номінаціях «Моя громада краща», «Разом створимо яскраве майбутнє», «Наш досвід самоорганізація» та конкурсу «Обличчя року-2011». Сума отриманих грандів від 17 міні-проектів збільшилась втричі і склала 535,5 тис.грн. Отримані кошти використовувалися на благоустрій дитячих майданчиків (Катеринівська, Зорянська, Кіндратівська сільські ради), музеїв (Олександро-Калинівська сільська рада), спортивних майданчиків (Правдівська сільська рада), пам’ятників загиблим воїнам (Зорянська сільська рада) ; ремонт шкіл (Тарасівська сільська рада), амбулаторій (Торська, Олександро-Калинівська, Кіндратівська, Білокузьминівська, Іллічівська, Новополтавська сільські ради), дитячих садків (Іванопільська сільська рада) та бібліотек (Кіндратівська сільська рада); відновлення водопостачання (Предтечинська сільська рада) та вуличного освітлення (Артемівська сільська рада).

У 2012 році вперше проходив конкурс «Майстер-талант Костянтинівського району 2012» під патронатом голови районної ради О.Л.Оносова. На святкуванні Дня району був підведений підсумок цього конкурсу, переможці отримали медалі та подарунки. Також за багаторічну сумлінну працю та з нагоди Дня району були нагороджені Грамотами представники ветеранських організацій, сільськогосподарських підприємств. За ініціативи районної ради сільські ради району у 2012 році взяли участь у проекті «Депутат Донбасу». Вперше було узагальнено і викладено на сторінках книги «Депутат Донбасу» досвід роботи депутатів 20 сільських рад. На святі відбулась презентація цієї книги. При підтримці Ресурсного центру громад районної ради 15 з 19 міни-проектів, направлених до обласної конкурсної комісії, стали переможцями і район додатково отримав 1108,3 тис.грн. на ремонт вуличного освітлення (Іллічівська, Кіндратівська та Полтавська сільські ради); благоустрій спортивних майданчиків (Олександро-Калинівська, Торська сільські ради), громадських джерел водопостачання (Іванопільська, Тарасівська сільські ради); ремонт дитячих закладів (Зорянська, Кіндратівська сільські ради), шкіл (Правдівська сільська рада), амбулаторій (Тарасівська сільська рада), бібліотек (Новополтавська та Марківська сільські ради) та інше. Напередодні свята депутат Донецької обласної ради від Костянтинівського району Т.В.Волобуєва удостоєна звання «Заслужений юрист України», а також за клопотанням районної ради депутату Костянтинівської районної ради, завідуючому Новодмитрівської амбулаторії ПМСД Т.М.Смоляк присвоєно звання «Заслужений лікар України».

У 2013 році річниця Дня району співпала з 70-річчям визволення Донбасу та Костянтинівського району від німецько-фашистських загарбників, тому свято Дня району присвячено саме цим подіям. У 2013 році районна рада заснував конкурс нарисів «Визволення мого села». В ньому взяли участь ветеранські організації, журналісти, працівники шкіл та бібліотек, учні шкіл, ветерани війни та праці. Переможці отримали нагороди під час урочистого свята. У музеї історії Костянтинівського району відкрилася фотогалерея «Ветеран живет среди нас». А саме районне свято виглядало як вистава, в якій згадувалися події ІІ світової війни за участі жителів наших сел – нинішніх ветеранів. Це був останній рік впровадження міні-проектів обласної ради де громади района виграли 5 проектів на суму 874,0 тис.грн. для використання на енергозберігаючі заходи в навчально-виховних комплексах та дошкільному навчальному закладі (Артемівська, Правдівська та Катеринівська сільські ради), відновлення вуличного освітлення (Зорянська сільська рада).

У 2014 році День району був присвячений 75-ї річниці Костянтинівського району та пройшов під гаслом «З любов’ю до людей і рідного краю». На святі відбулося нагородження переможців конкурсу «Краще спортивне село». Районна рада започаткувала у 2014 році проведення конкурсу творчих робіт «Краєвиди і події Костянтинівського району». Головною відзнакою ювілею стала естафета «Від Дня села – до Дня району», що проводилась за ініціативи районної ради. Символом цієї естафети є 15 метровий рушник – оберіг, вишитий майстринями – представницями 20 громад. У 2014 році до 75-ї річниці заснування району відкрита експозиційна зала «Костянтинівському району – 75», виданий фотоальманах «Моя судьба – моя земля».

«Костянтинівський район – це Україна!» саме під цим гаслом у 2015 році пройшло свято Дня Костянтинівського району у вигляді параду громад, присвячене 76-ій річниці. Зі сцени в урочистій обстановці лунали привітання керівників району та гостей. Різножанрові номери художньої самодіяльності аматорських колективів сільських будинків культури змінювали один одного, підтверджуючи свою любов і пошану до малої батьківщини та України. Регалії Почесного громадянина Костянтинівського району отримав ветеран Другої Світової війни С.І. Шайнога (с. Зоря). Співпраця ресурсного центру громад району із Проектом ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду ІІІ» дозволила залучити 1,4 млн.грн. на заміну вікон у 4 школах району.

У 2016 році до Дня району були започатковані конкурси «Костянтинівський район має талант» та «Наша громада вчора, сьогодні, завтра».
Відкритий конкурс «Костянтинівський район має таланти» – це мистецький захід, що присвячується 25-й річниці незалежності України та Дня района, проводився з метою виявлення та підтримки обдарованих виконавців, творчих колективів, талановитих художників, народних умільців, майстрів декоративно-прикладного мистецтва серед жителів громад, духовного розвитку особистості, виховання почуття патріотизму та любові до Вітчизни, удосконалення майстерності, збереження культурної спадщини.
Районний огляд-конкурс куточків історії та розвитку громад «Наша громада вчора, сьогодні, завтра» проводився з метою активізації діяльності сільських територій, підвищення спроможності, популяризації власних досягнень, збереження історичної пам’яті та надбань жителів.
Під девізом «Костянтинівський район має талант» і пройшло святкування 77-ї річниці Дня району. На урочистому заході, що проходив в РБК «Ювілейний», були нагороджені переможці конкурсів «Костянтинівський район має талант» та «Наша громада вчора, сьогодні, завтра». Також були вручені регалії Почесних громадян Костянтинівського району наступним мешканцям району – В.П.Гнапу, Є.В.Маслову, А.М.Поляцьковому, Н.І.Герасименко та М.Д.Харлову.

Святкування Дня Костянтинівського району в 2017 році пройшло під гаслом «Живі традиції мого села». «Живі традиції мого села» — це мистецько-пошуковий захід, що проводився за ініціативи районної ради з метою виховання почуття патріотизму та любові до Вітчизни, збереження культурної спадщини громад Костянтинівського району та був присвячений 85-річчю Донецької області. На заході керівництво району вручило нагороди переможцям цього конкурсу. Кожного року, на святкуванні Дня району, кращі з наших земляків отримують звання Почесний громадянин району і 2017 рік не став винятком. Регалії отримали М.Ф.Соболев та В.Ф.Перевозник. Також аматорські колективи району продемонстрували всім присутнім звичаї та традиції чотирьох пір року, чим привели у захват місцевих жителів та гостей свята.

Головне багатство і гордість району — працьовиті і господарські, мужні і хоробрі, талановиті і скромні люди. Саме вони творять історію, здійснюють подвиги, вирощують хліб і виховують майбутнє покоління. Наші земляки далеко за межами району прославили свою «малу батьківщину» трудовими і ратними подвигами. Ми пишаємося нашими Героями Радянського Союзу, Героями Соціалістичної Праці, Почесними громадянами району.